З нагоди пам’яті святого апостола і євангеліста Іоана Богослова – актового дня Київської православної богословської академії, 26 вересня 2025 року, Божественну літургію в академічному храмі очолив Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.
Предстоятелю автокефальної Української Православної Церкви співслужили митрополит Білоцерківський Євстратій, архієпископ Вишгородський Агапіт, єпископ Чернівецький і Буковинський Феогност, єпископ Васильківський Єфрем, єпископ Бориспільський Авраамій, голова Управління духовної освіти і богословської науки протоієрей Олександр Трофимлюк, ректор КПБА протоієрей Ярослав Романчук, ректори та представники інших закладів вищої духовної освіти та викладачі академії.
На малому вході Блаженніший владика відзначив викладачів академії у священному сані черговими богослужбовими нагородами.
На завершення урочистої відправи відбувся хресний хід, після якого митрополит Епіфаній звернувся до присутніх з першосвятительським словом.
Із молитви в актовій залі академії відкрилося урочисте засідання.
На початку заходу його учасники вшанували загиблих у війні, зокрема й вихованців столичної академії.
Далі до присутніх звернувся ректор Київської православної богословської академії протоієрей Ярослав Романчук.
Слова вітань лунали і від численних гостей – партнерів академії з числа провідник столичних закладів вищої освіти.
Тепле привітання прозвучало від голови Управління духовної освіти і богословської науки Православної Церкви України, доктора наук із богослівʼя, професора протоієрея Олександра Трофимлюка:
«Ваше Блаженство, преосвященні архіпастирі,
глибокоповажані керівники та представники закладів вищої освіти, високодостойне професорсько-викладацьке зібрання,
дорогі студенти та гості Київської православної богословської академії!
Сердечно вітаю вас із Актовим днем – особливою подією в житті академії. Цього року ми відзначаємо знаменні ювілеї: 410 років від часу заснування Київських духовних шкіл, 36 років відродження Академії у новітній історії та 10 років від отримання державної ліцензії на здійснення освітньої діяльності. Ці дати промовисто свідчать як про глибоку історичну спадщину, так і сучасний розвиток Академії.
Дозволю собі трішки пригадати події 10-літньої давнини. Тоді академія здійснила багаторічне очікування всієї системи вітчизняної духовної освіти: першою, з поміж богословських закладів отримала державне визнання своєї діяльності. Ба більше, користуючись тогочасною нормою Закону України Про вищу освіту, відомості про дипломи, видані 2015 року (ще до отримання акредитації!), були внесені до Єдиної державної електронної бази освіти. Після того впродовж років кожна актова доповідь ректора починалася зі слів: «Цього року Київська православна богословська академія першою з-поміж духовних навчальних закладів в Україні…». Це була й акредитація бакалаврату й магістратури, відкриття аспірантури й докторантури, затвердження паспорта наукової спеціальності богослівʼя, до Переліку наукових фахових видань України було внесено аж три богословських журнали академії, зокрема й електронного збірника, нарешті акредитація освітніх програм з богослівʼя всіх трьох рівнів вищої освіти.
Заслуговує на відзначення розширення міжінституційних зв’язків академії, зокрема її міжнародної діяльності. Зазначу лише, що договір між КПБА та Університетом Арістотеля в Салоніках був затверджений Міністерством закордонних справ Грецької Республіки. Розвиток міжнародної діяльності продовжується й нині.
Зважаючи на це, Київська православна богословська академія є провідним закладом вищої духовної освіти в Україні, на який рівняються інші духовні школи. Тут поєднується вірність багатовіковій традиції з сучасними науковими й освітніми підходами. Саме завдяки цьому Академія виховує богословів, пастирів і науковців, які гідно служать Церкві та українському народові.
Шановні викладачі, дякуємо вам за вірність покликанню, за невтомну працю та жертовність у вихованні нового покоління. Дорогі студенти, цінуйте цей благословенний час навчання: знання, які ви здобуваєте, нехай стануть світлом для вашого розуму, а молитва – силою для вашого серця.
У цей святковий день бажаю всій академічній спільноті Божої допомоги, здоров’я, натхнення і нових звершень на славу Святої Церкви та на благо нашої України.
Високодостойний отче ректоре!
Я радію, що з благословіння нашого Предстоятеля Блаженнішого Митрополита Епфанія та Священного Синоду Православної Церкви України, саме Вас було обрано керманичем нашої столичної богословської академії. Бажаю Вам кріпості сил та натхнення продовжувати розвиток нашого провідного закладу освіти! Від мене ососбисто прийміть у дарунок настільний хрест у Ваш робочий кабінет як символ перемоги, як джерело віри, надії й любові.
З Актовим днем усіх вас!».
Багато щирих побажань лунало від керівників закладів вищої духовної освіти: в. о. ректора Чернівецької духовної семінарії імені митрополита Євгенія Гакмана єпископа Феогноста (Бодоряка), ректора Волинської православної богословської академії протоієрея Володимира Вакіна, т. в. о. ректора Львівської православної богословської академії протоієрея Михайла Сивака, ректора Івано-Франківського богословського інституту протоієрея Миколи Гунька, ректора Львівської духовної семінарії протоієрея Петра Бойка, ректора Рівненської духовної семінарії протоієрея Віталія Лотоцького, в. о. ректора Дніпровської духовної семінарії протоієрея Сергія Нарольського та гаранта освітньої програми «Богословʼя» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича протоієрея Миколи Щербаня.
Напевно найочікуванішою подією, особливо для першокурсників, стало вручення студентських квитків. Крім того почесний ректор академії Блаженніший митрополит Епіфаній вручив відзнаки викладачам та здобувачам освіти.
Наприкінці актової частини ще раз звернувся до присутніх Предстоятель Православної Церкви України митрополит Київський і всієї України Епіфаній.